Τα νέα μας
Home Το σχολείο μας Που Βρισκόμαστε Τα νέα μας Εκδηλώσεις Ζωγραφιές Προγραμμα Π.Ε. Links Εντυπώσεις

Στα πλαίσια του προγράμματος "Η Λαϊκή Παράδοση στο Νηπιαγωγείο", επισκεφτήκαμε ένα εργαστήρι κεραμικής όπου τα παιδιά παρακολούθησαν πως φτιάχνονται διάφορα πήλινα αγγεία, όπως στάμνες, πιάτα, γλάστρες, τσουκάλια, πιθάρια κ.α. Τα παιδιά παρατήρησαν πως απο χώμα και νερό, και με τη βοήθεια του τροχού μπορεί ένας κεραμοποιός να κατασκευάσει μια στάμνα, την  οποία αφού αφήσει να στεγνώσει σε σκιερό μέρος στη συνέχεια τη ψήνει σε ειδικό φούρνο στην κατάλληλη θερμοκρασία.

Στα πλαίσια του προγράμματος Π.Ε. SEMEP αναβιώσαμε με τα παιδιά έθιμα και παραδόσεις που σχετίζονται με την αξία που έχει το νερό στη ζωή των ανθρώπων.

Η Πιρπιρούνα ή Περπερούνα ή Πιρπιρού είναι ένα έθιμο, μαζί και παιχνίδι, που παίζουν τα παιδιά σε πολλά μέρη της Ελλάδας, παρακαλώντας τη βροχή να έρθει. Η παρέα των παιδιών, με τη Πιρπιρού, δηλαδή τη στολισμένη με πρασινάδες σκούπα, γύρισαν απο σπίτι σε σπίτι στη γειτονιά του σχολείου μας, και τραγούδησαν το τραγούδι της Πιρπιρούνας. Οι νοικοκυρές περιέλουζαν την σκούπα με νερό, εύχονταν στα παιδιά "Καλή βροχή να δώσει ο Θεός", και τα φιλοδωρούσαν με γλυκίσματα.

Επισκεφτήκαμε το Χημείο του κράτους με δείγμα νερού απο την βρύση του νηπιαγωγείου μας.Η υπεύθυνη χημικός μας ξενάγησε στους χώρους του Χημείου.Παρατηρήσαμε το σύγχρονο Χημείο στον πρώτο όροφο του κτιρίου και το Μουσείο Χημείου στον τρίτο όροφο, το οποίο είναι αναπαράσταση του πρώτου δημοσίου Χημείου της Ελλάδας.Ιδρύθηκε το 1900 επίτης εποχής της Κρητικής Πολιτείας με διευθυντή τον Δρ.Ιωάννη Βαμβακά. Το χημείο με τους γυάλινους δοκιμαστικούς σωλήνες,τις ζυγαριές ακριβείας,τις λάμπες πετρελαίου εντυπωσίασε τα παιδιά και αποτέλεσε μια αξέχαστη εμπειρία.

Πραγματοποιήσαμε μια επίσκεψη στο λιμάνι τησ Σούδας και ξεναγηθήκαμε στο ερευνητικό σκάφος "ΦΙΛΙΑ" το οποίο υποστηρίζει ένα πολυδιάστατο πρόγραμμα μελέτης του θαλάσσιου περιβάλλοντος και των αλιευμάτων των ελληνικών θαλασσών και ανήκει στο Ινστιτούτο Θαλάσσιας Βιολογίας Κρήτης(Ι.ΘΑ.ΒΙ.Κ) Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν με τον Ερευνητή του πλοίου , για το πρόβλημα της θαλάσσιας ρύπανσης της Μεσογείου.

Με το τρενάκι του Δήμου κάναμε μια περιήγηση στο παλιό λιμάνι της πόλης των Χανίων φθάσαμε στο Ναυτικό Μουσείο όπου ξεναγηθήκαμε στους χώρους του Μουσείου και είδαμε ττην αίθουσα με τα κοράλλια και τα κογχύλια.

Τα παιδιά θαύμασαν το ενυδρείο με τα ψάρια.